Dekorohet me titullin Doctor Honoris Causa, Gianni de Biasi nga UNI-Universum International College

Gianni de Biasi, UNI, ASU, Universum, Doctor Honoris Causa
Lajme

Dekorohet me titullin Doctor Honoris Causa, Gianni de Biasi nga UNI-Universum International College

UNI – Universum International College me 19 dhjetor laureon me çmimin “Doctor Honoris Causa” – Z. Gianni de Biasi, për suksesin e konfirmuar botërisht nëpërmjet trajningut shkencor të Kombëtares së Shqiperisë në të cilën kontribuan edhe shumë lojtarë të Kosovës.

Gianni De Biasi skaloi vendin e tij në futboll, duke lënë gjurmë të pashlyeshme, veçanërisht gjatë mandatit të tij me kombëtaren shqiptare. De Biasi mori frenat e kombëtares shqiptare në vitin 2011, kur skuadra u përball me sfida në fronte të shumta. Shqipëria u përpoq për të bërë një ndikim në futbollin ndërkombëtar dhe De Biasi u angazhua me transformimin e skuadrës.

Nën drejtimin e tij, kombëtarja shqiptare përjetoi një kthesë të jashtëzakonshme. De Biasi futi disiplinën, dhe mentalitetin fitues brenda skuadrës. Një nga momentet më të spikatura të kohës së De Biasit me kombëtaren shqiptare erdhi gjatë periudhës kualifikuese të UEFA Euro 2016. Kundër të gjitha gjasave, ai udhëhoqi Shqipërinë në kampionatin e parë me rëndësi në historinë e kombëtares. Kualifikimi shënoi një arritje historike si për De Biasin ashtu edhe për futbollin shqiptar, duke rrëmbyer zemrat e tifozëve dhe duke ndezur optimizëm të ri.

Eventi do të mbahet në kampusin e UNI – Universum International College në Prishtinë, me 19 Dhjetor nga ora 11:00 dhe do të jetë i hapur për gjithë të interesuarit.

Përveç laurimit me çmimin Doctor Honoris Causa, De Biassi gjithashtu do të jetë folës nderi në darkën e bamirësisë të cilën UNI e organizon në të njejtën ditë në bashkepunim me Cure2Children për të ndihmuar femijët në Onkologji. Për detajet e GALA Night kliko këtu.

UNI – Universum International College fuqizohet dhe menaxhohet nga Arizona State University, Universiteti më i madh publik në SHBA.

Për më shumë informata rreth aktiviteteve kontaktoni +38344144062, [email protected] ose ndiqni UNI në Facebook dhe Instagram.