fbpx

Kolegji Universum hap thirrjen per 405 bursa nderkombetare ne 135 universitete ne 23 shtete te Evropes

Kolegji Universum si lider i ndërkombtarizimit hap thirrjen për 405 bursa semestrale ne 135 universitete ne 23 shtete te Bashkimit Evropian (BE-se) dhe Turqi. Bursat vlejnë për të gjithë studentët e Kolegjit Universum, te gjitha kampuset, niveli Bachelor & Master.

Deri tani Kolegji Universum ka nënshkruar marrëveshje me 154 universitete në 24 shtete të Evropës dhe Turqi. 

Deri tani 864 studentë të Kolegjit Universum dhe 105 staf akademik dhe administrativ kanë përfituar nga kjo mundësi. Mëso më shumë: https://www.universum-ks.org/bursa-nderkombetare/


#APLIKO per bursa semestrale KETU
Per procedurat e aplikimit dhe cdo detaj tjeter rreth aplikimit i gjeni  KETU

Ftohen të gjithë studentët e Kolegjit Universum të nivelit Bachelor dhe Master të aplikojnë për shkëmbim semestral në këto universietete LISTA e universiteteve partnere:

NoCountryCityUniversity
1United KingdomBirminghamUniversity of City Birmingham
2NetherlandRotterdaminHolland University of Applied Science
3DenmarkCopenhagenAalborg University
4FranceRennesScience Po Rennes
5FranceBéthuneUniversity of Artois – Béthune IUT
6BelgiumGeelThomas More University of Applied Science
7GermanyLudwigshafenLudwigshafen University of Applied Science
8GermanyMarburgPhilipps-Universität of Margburg
9GermanyVechtaUniversity of Vechta
10GermanyWiesbadenRheinMain University of Applied Sciences
11GermanyHildesheimUniversity of Hildesheim
12GermanySchmalkaldenSchmalkalden University of Applied Science
13GermanyAnhaltAnhalt University of Applied Sciences
14FinlandKajaaniKajani University of Applied Science
15FinlandKuopioSavonia University of Applied Science
16SpainValladolidUniversity  of Valladolid
17SpainSantiago de CampostelaUNIVERSIDAD DE SANTIAGO DE COMPOSTELA
18SpainGranadaUniversity of Granada
19SpainHuelvaUniversity of Huelva
20SpainFerrolUniversidade A Coruna
21SpainMalagaUniversity of Malaga
22SpainSalamancaUniversity Ponteficia de Salamanca
23SpainMadridUniversidad Complutense de Madrid
24SpainValenciaUniversitat Politècnica de València
25SpainSevilleUniversity of Seville
26SpainOviedoOniversidade de Oviedo
27SpainLeonUniversidad de Leon
28GreeceCreteHellenic Mediterranean University
29GreeceAthensUniversity of West Attica
30GreecePiraeusUniversity of Piraeus
31GreeceAthensPanteion University
32GreeceKalamataUniversity of Peleponnese
33PortugalBejaPolytechnic Institute of Beja
34PortugalAlgarveUniversity of Algarve
35PortugalTomarPolytechnic Institute of Tomar
36PortugalBragaUNIVERSIDADE DO MINHO
37PortugalAveiroUniversidade de Aveiro
38PortugalEvoraUniversidade de Évora
39PortugalPortoISAG – European Business School
40PortugalPortoPOLITÉCNICO DO PORTO
41PortugalSantermPolytechnic Institute of Santerm
42PortugalCoimbraUniversity of Coimbra
43ItalyFoggiaUniversity of Foggia 
44ItalyViterboUniversity of Tuscia
45ItalyMilan-BioccaUniversity of Milan-Biocca
46ItalyPadovaUniversity of Padova
47ItalyBariUniversity of Bari
48ItalyTriesteConversatario di Musica
49ItalyUNIVERSITA’ DEGLI STUDI “GIUSTINO FORTUNATO”
50ItalyCataniaUniversity of Catania
51ItalyLecceAccademia di Belle Arti di Lecce (Academy of Fine Arts of Lecce),
52RumaniaGalatiDunarea de Jos University of Galati
53RumaniaTargu-MuresUniversitatea „Dimitrie Cantemir” din Tîrgu Mureş,
54RumaniaConstanzaOvidius University of Constanta
55RumaniaPetrosaniUniversity of Petrosani
56RumaniaAradAurel Vlaicu University of Arad
57RumaniaCluj-NapocaTechnical University of Cluj-Napoca
58RumaniaTimiosaraUniversity of West Timiosara
59RumaniaTimiosaraBanat’s University of Agricultural Sciences and
Veterinary Medicine ”King Michael I of Romania
60Czech RepublicBrnoMasarzki Univerzita 
61Czech RepublicZlinTomas Bata University in Zlín
62HungaryBudapestObuda University
63HungaryBudapestBudapest University of Technology and Economics (BME
64HungaryBudapestKodolányi János University,
65LithuaniaVilniusVilniaus Kolegija-VIKO
66LithuaniaVilnius Mykolas Romires University
67LithuaniaŠiauliaiŠiauliai State College
68LithuaniaKaunasKaunas University of Applied Science
69LithuaniaKaunasLithuanian University of Health Sciences
70LithuaniaVilniusVilnius University
71LithuaniaKaunasVytautas Magnus University
72LithuaniaVilniusVILNIUS TECH-Vilnius Gediminas Technical University
73SlovakiaBystricaMatej Bel University
74SlovakiaKosicePavol Jozef Šafárik University
75PolandNysaUniversity of Applied Sciences in Nysa
76PolandLodzUniversity of Lodz
77PolandWroclawWroclaw University of Science and Technology
78PolandKwidzynPowislanski College in Kwidzyn
79PolandBiała PodlaskaPope John Paul II – State School of Higher Education in Biala Podlaska
80PolandKrakowCracow University of Economics
81PolandKliszState Universiyt of Applied Science
82PolandTarnowUniversity of Aplied Science Tarnow
83PolandTorunAcademy of Social and Media Culture
84PolandLublinUniversity of Economics and Innovation Lublin (WSEI)
85PolandSiedlceUniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
86PolandLublinCollege of Enterprise and Administration in Lublin
87PolandLodzLodz University of Technology
88LatviaRigaUniversity of Latvia
89LatviaRigaTuriba University
90LatviaRigaRiga Technical University
91CroatiaRijekaPAR Business School
92SloveniaLubljanaUniversity of Lubljana
93SloveniaMariborUniversity of Maribor
94BulgariaVeliko TarnovoSt.Cyril and St.Methodius University
95BulgariaBlagoevgradSouth -West University Neofit Rislki
96BulgariaPlodivPlodiv University
97BulgariaRuseUniversity of Ruse
98TurkeyGazientepSanko University
99TurkeyEskisehirAnadolu University
100TurkeyIstanbulIstanbul Aydin University
101TurkeyCankiriCANKIRI KARATEKIN UNIVERSITY
102TurkeyErzurumAtatürk Üniversitesi
103TurkeyMersinManisa Celal Bayar Üniversitesi
104TurkeyKastamonuKastamonu University
105TurkeyAnkaraLokman University
106TurkeyIstanbulHalic University
107TurkeyBingolBingol University
108TurkeyBilecikBilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
109TurkeyAnkaraGazi University
110TurkeyIskenderum/HatayIskenderun Technical University
111TurkeyKutahyaKütahya Dumlupınar University
112TurkeySakaryaSakarya University of Applied Sciences
113TurkeyIstanbulIstanbul Atlas University
114TurkeyBayburtBayburt University
115TurkeyEskisehirEskisehir Osmangazi University,
116TurkeyIstanbulKadir Has University
117TurkeyAfyonkarahisarAfyon Kocatepe University
118TurkeyKonyaNecmetin Erbakran University
119TurkeyIstanbulIstanbul Bilgi University
120TurkeyUsakUsak University
121TurkeyRizeRecep Tayyip Erdogan University
122TurkeyIstanbulYildiz Teknik University
123TurkeySakaryaSakarya University
124TurkeyNidgeNigde Omer Halisdemir University
125TurkeySamsunOndokus Mayis University
126TurkeyAnkaraMiddle East Technical University-METU 
127TurkeyIstanbulAltinbas University
128TurkeyKirikkaleKirikkale Univeristy
129TurkeyTarsusTarsus Üniversitesi
130TurkeyCagCag University
131TurkeySurDilce University
132TurkeySivasSivas Cumhuriyet Üniversitesi
133TurkeyGaziosmanpasaTokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
134TurkeyMusMUS ALPARSLAN UNIVERSITY TURKEY
135TurkeyKaraburukKARABÜK UNIVERSITY

Per cdo pyetje shtesë, na shkruani apo caktoni takim me Zyren Ndërkombetare. Eshte kenaqesi e jona të ju ndihmojmë në transformim të jetës përmes studimeve jashtë vendit. 

#TransformoJeten #StudioJashtëVendit #UniversumEshteNërkombëtar 
Na ndiqni ne Facebook Instagram