Përfitimet e shëndetit të mirë mendor

Përfitimet e shëndetit të mirë mendor
Mireqenia

Përfitimet e shëndetit të mirë mendor

Ashtu si gjendja fizike ndihmon trupat tanë të qëndrojnë të fortë, palestra mendore na ndihmon për të arritur dhe mbështetur një gjendje të shëndetit të mirë mendor. Kur jemi të shëndetshëm mendërisht, ne gëzojmë jetën dhe mjedisin tonë, dhe njerëzit në të. Ne mund të jemi krijues, të mësojmë, të provojmë gjëra të reja dhe të marrim rreziqe. Ne jemi më të aftë të përballojmë kohë të vështira në jetën tonë personale dhe profesionale. Ne ndiejmë trishtimin dhe zemërimin që mund të vijnë me vdekjen e një të dashur, një humbje të punës ose probleme të marrëdhënies dhe ngjarje të tjera të vështira, por me kalimin e kohës, ne jemi në gjendje të vazhdojmë dhe të shijojmë jetën tonë edhe një herë.

Të ushqejmë shëndetin tonë mendor gjithashtu mund të na ndihmojë të luftojmë ose parandalojmë problemet e shëndetit mendor që nganjëherë shoqërohen me një sëmundje kronike fizike. Në disa raste, mund të parandalojë shfaqjen ose rikthimin e një sëmundjeje fizike ose mendore. Menaxhimi i mirë i stresit, për shembull, mund të ketë një ndikim pozitiv në sëmundjen e zemrës.

Shanset janë, ju tashmë po ndërmerrni hapa për të ruajtur shëndetin tuaj mendor, si dhe shëndetin tuaj fizik – thjesht nuk mund ta kuptoni.

Tre mënyra të rëndësishme për të përmirësuar aftësinë tuaj mendore janë të merrni fizik, të ushqeheni mirë dhe të merrni kontrollin e stresit.

Bëni aktivitete fizike

Ne kemi njohur për një kohë të gjatë për përfitimet e stërvitjes si një mënyrë proaktive për të përmirësuar gjendjen tonë fizike dhe për të luftuar sëmundjen; tani, ushtrimi njihet si një element thelbësor në ndërtimin dhe ruajtjen e aftësisë mendore.

Pra, nëse tashmë keni ushtruar një farë lloji, jepini vetes dy pate në anën e pasme – po përmirësoni aftësinë tuaj fizike dhe mendore.

Ushtrimi ka shumë përfitime psikologjike. Për shembull:

 • Aktiviteti fizik po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e recetës për trajtimin e depresionit dhe ankthit. Vetëm stërvitja nuk është një kurë, por ka një ndikim pozitiv.
 • Hulumtimet kanë zbuluar se aktiviteti i rregullt fizik duket po aq efektiv sa psikoterapia për trajtimin e depresionit të lehtë deri të moderuar. Terapistët gjithashtu raportojnë se pacientët që ushtrojnë rregullisht thjesht ndjehen më mirë dhe kanë më pak të ngjarë të mbingopen ose abuzojnë me alkoolin dhe ilaçet.
 • Ushtrimet mund të zvogëlojnë ankthin. Shumë studime kanë ardhur në këtë përfundim. Njerëzit që ushtrojnë raportojnë se ndihen më pak të stresuar ose nervozë. Edhe pesë minuta ushtrime aerobike (ushtrime që kërkojnë oksigjen, të tilla si një klasë hapi, not, ecje) mund të stimulojnë efektet anti-ankth.
 • Ushtrimet fizike ndihmojnë për të kundërshtuar tërheqjen, pasivitetin dhe ndjenjat e pashpresës që karakterizojnë depresionin. Studimet tregojnë se ushtrimet aerobike dhe anaerobe (ushtrime të cilat nuk kërkojnë oksigjen, siç është ngritja e peshave) kanë efekte anti-depresive.
 • Humori si tensioni, lodhja, zemërimi dhe energjia ndikohen pozitivisht nga ushtrimet.
 • Ushtrimet mund të përmirësojnë mënyrën e perceptimit të gjendjes tuaj fizike, aftësive atletike dhe imazhit të trupit. Vetëvlerësimi i shtuar është një përfitim tjetër.
 • E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, ushtrimi ju sjell në kontakt me njerëz të tjerë në një mjedis jo-klinik, pozitiv. Për gjatësinë e ecjes ose stërvitjes ose klasës së përshtatjes në ujë, ju angazhoheni me njerëz që ndajnë interesin tuaj për atë aktivitet.

Ndjeni nxitimin

Ne mund të mos e kuptojmë se çfarë e shkaktoi atë, por shumica prej nesh e kanë ndjerë atë. Pavarësisht nëse jemi të angazhuar në një notim të qetë ose në një ngjitje shkëmbore të ngarkuar me adrenalinë, ekziston ai moment kur papritmas dhimbja ose shqetësimi bien dhe ne jemi të mbushur me një ndjenjë euforie.

Ne kemi endorfinë për të falënderuar për këto momente lumturie. Endorfina është kimikate e prodhuar në tru, e cila lidhet me neuro-receptorët për të dhënë lehtësim nga dhimbja.

Zbuluar në 1975, roli i endorfinës është ende duke u studiuar. Besohet se: lehtësojnë dhimbjen; rrisin sistemin imunitar; zvogëloni stresin; dhe të vonojë procesin e plakjes. Ushtrimet stimulojnë çlirimin e endorfinës, duke dërguar këto kimikate që luftojnë depresionin dhe ndërtojnë kënaqësi në të gjithë trupin. Nuk është çudi që ndihemi mirë pas një stërvitjeje ose ecje të shpejtë!

Lirimi i endorfinës ndryshon nga personi në person; disa njerëz do të ndiejnë një vrull endorfine, ose erë të dytë, pasi të keni vrapuar për 10 minuta. Të tjerët do të vrapojnë për gjysmë ore para se të fillojë era e dytë.

Ju nuk duhet të ushtroheni me forcë për të stimuluar lirimin e endorfinës: meditim, akupunkturë, terapi masazhesh, madje edhe të hani ushqim pikant ose të merrni frymë thellë – të gjitha këto bëjnë që trupi juaj të prodhojë endorfinë natyrshëm.

Prandaj, shijoni një stërvitje të moderuar dhe ndjejeni endorfinën!

Ha mire

Këtu keni disa ushqime për të menduar – Bërja e zgjedhjeve të duhura ushqyese mund të ndikojë më shumë sesa përshtatja e rrobave tona; mund të ketë ndikim në shëndetin tonë mendor.

Një studim i ri nga Fondacioni i Shëndetit Mendor të MB sugjeron që dieta e dobët ka luajtur një rol në rritjen e ndjeshme të problemeve të shëndetit mendor gjatë 50 viteve të fundit.

Prirja për të mos ngrënë më pak produkte të freskëta dhe për të konsumuar më shumë yndyrna të ngopura dhe sheqerna, përfshirë substanca si pesticide, aditivë dhe yndyrna trans, mund të parandalojë trurin të funksionojë siç duhet, thotë studimi i Feeding Minds. Ai bën një lidhje bindëse midis ndryshimit të modave të ushqimit dhe rritjeve në Çrregullimin e Hiperaktivitetit të Deficitit të Vëmendjes, sëmundjes Alzheimer dhe skizofrenisë.

Mesazhi nuk është një i ri, por është ndoshta argumenti më i fuqishëm ende për t’i kushtuar më shumë vëmendje lidhjeve të të ushqyerit dhe shëndetit mendor. Ajo që vendosim në pjatat tona bëhet lënda e parë që truri ynë prodhon hormone dhe neurotransmetues – substanca kimike që kontrollojnë gjumin, gjendjen shpirtërore dhe sjelljen tonë. Nëse shkurtojmë trurin, ne gjithashtu shkëmbejmë potencialin tonë intelektual dhe emocional.

Dieta jonë gjithashtu furnizon vitaminat që trupat tanë nuk mund të krijojnë dhe të cilave na duhet për të ndihmuar në përshpejtimin e proceseve kimike që na duhen për mbijetesë dhe funksionimin e trurit. Mangësitë e vitaminave nganjëherë shfaqen si depresion dhe mund të shkaktojnë ndryshime të humorit, ankth dhe agjitacion, si dhe një mori problemesh fizike.

Profesionistët e shëndetit mendor tregojnë se zakonet e mira të të ngrënit janë jetike për njerëzit që dëshirojnë të optimizojnë efektivitetin dhe të përballen me efektet anësore të mundshme të ilaçeve të përdorura për të trajtuar sëmundjet mendore.

Shtë e qartë, zgjedhja e ushqimeve për të ngrënë ka pasoja përtej kënaqësisë së menjëhershme të sythit. Për të optimizuar funksionin tonë të trurit, duhet të hamë një dietë të ekuilibruar:

 • Fruta dhe perime të freskëta
 • Ushqime me shumë acide yndyrore omega-3, të tilla si peshku, arrat, farat dhe vezët
 • Proteina
 • Drithërat e plota

Merrni kontrollin e stresit

Stresi është një fakt i jetës. Pavarësisht se sa mund të dëshirojmë një ekzistencë pa stres, fakti është, stresi është në të vërtetë i nevojshëm. Howshtë mënyra se si ne i përgjigjemi stresit që mund të ndikojë negativisht në jetën tonë.

Stresi përcaktohet si çdo ndryshim që duhet t’i përshtatemi. Kjo përfshin ngjarje të vështira të jetës (keqardhje, sëmundje) dhe ato pozitive. Marrja e një pune të re ose shkuarja në pushime sigurisht që perceptohet si dukuri e lumtur, por edhe ato janë ndryshime, të njohura edhe si stres, që kërkojnë një farë përshtatjeje.

Të mësuarit për të përballuar në mënyrë efektive stresin mund të lehtësojë trupat dhe mendjet tona. Meditimi dhe metodat e tjera të relaksimit, stërvitja, vizualizimi janë të gjitha teknika të dobishme për zvogëlimin e ndikimit negativ të stresit.

Stresi mund të jetë i dobishëm – me moderim. Kjo sepse episodet e shkurtra të stresit shkaktojnë kimikate që përmirësojnë kujtesën, rrisin nivelet e energjisë dhe rrisin vigjilencën dhe produktivitetin. Por stresi kronik ka efekte dobësuese në shëndetin tonë të përgjithshëm. Fizikisht, mund të kontribuojë në migrenë, ulçera, tension të muskujve dhe lodhje. Studiuesit kanadezë zbuluan se stresi kronik më shumë se dyfishoi rrezikun e sulmeve në zemër.

Stresi i vazhdueshëm gjithashtu ndikon tek ne emocionalisht dhe intelektualisht dhe mund të shkaktojë:

 • Zvogëlimi i përqendrimit dhe kujtesës
 • Konfuzion
 • Humbja e sensit të humorit
 • Ankth
 • Zemërimi
 • Nervozizmi
 • Frikë

Lidhja midis stresit dhe sëmundjes mendore ende nuk është kuptuar plotësisht, por dihet që stresi mund të ndikojë negativisht në një episod të sëmundjes mendore.

Menaxhimi i stresit

Së pari, është e rëndësishme të njihni burimin (et) e stresit tuaj. Ngjarje të tilla si vdekja e një të dashur, fillimi i një pune të re ose lëvizja e shtëpisë janë sigurisht stresuese.

Sidoqoftë, shumë nga stresi ynë vjen nga brenda nesh. Si i interpretojmë gjërat – një bisedë, një rishikim i performancës, madje edhe një vështrim – përcakton nëse diçka bëhet stresues. Biseda negative me vetveten, ku përqendrohemi në autokritikë dhe mbi-analizë pesimiste, mund ta kthejë një vërejtje të pafajshme në një burim kryesor të stresit.

Të kuptuarit se nga e ka origjinën stresi mund t’ju ​​ndihmojë të vendosni për një mënyrë veprimi. Stresuesit e jashtëm, si pikëllimi ose ndryshimet në karrierë, mund të menaxhohen me kalimin e kohës dhe me mbështetjen e familjes dhe miqve. Stresorët e brendshëm, të shkaktuar nga interpretimi ynë negativ, kërkojnë ndryshime në qëndrim dhe sjellje.

Qëllimi i menaxhimit të stresit është të tregojë “përgjigjen e relaksimit”. Ky është procesi qetësues fiziologjik dhe psikologjik që kalon trupi ynë kur perceptojmë se rreziku, apo ngjarja stresuese, ka kaluar.

Këtu janë disa këshilla për të shkaktuar përgjigjen e relaksimit:

 • Mësoni teknikat e relaksimit – Praktikimi i meditimit ose vetëdijes për frymëmarrjen çdo ditë mund të lehtësojë stresin kronik dhe të rindërtojë pamjen tuaj në një mënyrë më pozitive. Vetëm zakonet e mira të frymëmarrjes mund të përmirësojnë mirëqenien tuaj psikologjike dhe fizike.
 • Vendosni qëllime realiste – Të mësuarit për të thënë jo është thelbësore për disa njerëz. Vlerësoni orarin tuaj dhe identifikoni detyrat ose aktivitetet që mund ose duhet të lini të shkojnë. Mos dilni vullnetarisht automatikisht për të bërë diçka derisa të mendoni nëse është e realizueshme dhe e shëndetshme për ju ta bëni këtë.
 • Ushtroni – Ju nuk duhet të stërviteni për një maratonë, por ushtrimet e rregullta dhe të moderuara ndihmojnë në lehtësimin e tensionit, përmirësojnë gjumin dhe vetëvlerësimin. Bërja e një ushtrimi zakon është thelbësore.
 • Shijoni veten – Të merrni kohë për një hobi të preferuar është një mënyrë e shkëlqyeshme për tu lidhur dhe edukuar me veten tuaj krijuese.
 • Vizualizimi – Atletët arrijnë rezultate duke parafytyruar veten duke kaluar vijën e finishit së pari. Përdorni të njëjtën teknikë për të praktikuar “duke parë” veten tuaj të suksesshme në çfarëdo situate që është më e rëndësishmja në mendjen tuaj.
 • Mbani një mënyrë jetese të shëndetshme – Një dietë e mirë është shpesh gjëja e parë që duhet të shkojmë kur ndihemi të stresuar. Bërja e një vakti në vend të blerjes së një gatimi mund të duket si një sfidë, por ndoshta do të jetë më e lirë dhe sigurisht më e mirë për ju dhe veprimi i thjeshtë për të bërë diçka të mirë për veten tuaj mund të qetësojë ndjenjat stresuese.
 • Flisni rreth kësaj – Ndarja e problemeve tuaja me një mik mund t’ju ndihmojë të vendosni gjërat në perspektivë dhe të ndieni se nuk jeni vetëm. Ju gjithashtu mund të mësoni disa mënyra të tjera për të menaxhuar stresin në mënyrë efektive.